Ogled prispevka

24. HIT open - 2019

Petek, 01. februar 2019 11:13:02 - Šah v Sloveniji

V Novi Gorici se je zaključil 24. HIT open, eden najpomembnejših slovenskih odprtih turnirjev. Na turnirju, ki potekal od 25. do 31. januarja 2019 so sodelovali 104 tekmovalci iz 14 držav. Po ogorčenem boju je na koncu odločil nepredvidljivi »švicar«. Trije igralci so zbrali po sedem točk, Xu Xiangyu, Zdenko Kožul in Branko Tadić, »ruleta« v novogoriški Perli pa se jeustavila ob imenu Xiangyu.

Aleksander Beljavski in Danijel Beletič sta najbolje uvrščena Slovenca, turnir sta zaključila v prvi deseterici s pol točke zaostanka za vodilnimi. Beletič, ki je v zadnjem krogu premagal velemojstra Dražića (ta je očitno postal njegova »stranka«, saj ga jepremagal že tretjič v kratkem času), je ponovno dokazal velike kapacitete. Konkurenca ni bila niti malo naivna. Končati v prvi deseterici ter si prislužiti dobrih 25 točk ratinga res ni majhna stvar.

Turnir je zaznamovalo še nekaj Slovencev, zlasti pa si pohvalezaslužita Jan Šubelj in Igor Jelen. Oba sta bila ves turnir upoštevanja vredna akterja. Poleg tega domov odhajata z velemojstrskimi skalpi. Prvi je premagal Šebenika, drugi pa Beljavskega in Naumkina.

Postojnčanka Ivana Hreščak je turnir odigrala zelo dobro. Osvojila je pet točk in drugo mesto v konkurenci žensk. Njen ratinški izkupiček je dobrih 22 točk.

Na turnirju so bile osvojene norme:
1) Lin Yi (Kitajska) - norma za mednarodnega mojstra
2) Li Xueyi (Kitajska) - norma za mednarodno mojstrico
3) Jan Šubelj (Slovenija) - norma za mednarodnega mojstra
4) Daniel Beletič (Slovenija) - norma za mednarodnega mojstra

B-turnir je dobil Primož Marinč iz Ljubljane. Novogoričanka Asja Čebron - članica ŠD KRKA Novo mesto - je zasedla odlično 4. mesto in bila najboljša v ženski konkurenci. Koprčan Jernej Kozlovič je osvojil odlično deveto mesto. Na B-turnirju je sodelovalo 54 tekmovalcev.