Ogled prispevka

37. turnir Mitropa 2019

Torek, 18. junij 2019 11:10:39 - Svet in šah

37. tradicionalni turnir Mitropa Cup je potekal od 26. maja do 4. junija v Hotelu Radin v Zdravilišču Radenci. Za najvišja mesta se je pomerilo 10 moških in 9 ženskih ekip. Nastopile so ekipe iz Avstrije, Hrvaške, Češke, Francije, Nemčije, Slovaške, Slovenije, Švice, Madžarske in Italije. Na prvenstvu je nastopilo kar 14 velemojstrov in 2 velemojstrici, kar pritrjuje dejstvu, da je šlo za dogodek na visoki kakovostni ravni. Poleg omenjenih pa je nastopila cela vrsta perspektivnih mladih šahistk in šahistov, ki bodo v kratkem predstavljali steber posameznih srednjeevropskih šahovskih reprezentanc.

Najvišjo lovoriko pri članih so osvojili Madžari, srebro je pripadlo Avstrijcem medtem, ko so bili Čehi tretjeuvrščeni. Pri dekletih so se na vrh povzpele Hrvatice, sledijo jim Francozinje na tretjem mestu pa Madžarke.

Naša dekleta so v boju za tretje mesto izgubila s Hrvaško in na koncu zasedla 6. mesto. Najboljša med našimi je bila Laura Unuk s 5,5 točkami iz 8 partij. Fantje so v zadnjem kolu remizirali s Češko in osvojili končno 9. mesto. Na zelo izenačenem tekmovanju domača članska reprezentanca ni veliko zaostajala za konkurenco, med drugim je premagala tudi zmagovalno ekipo. Najboljši posamični izid med našimi je dosegel najmlajši Jan Šubelj s 6 točkami iz 9 partij.

Z Ano Srebrnic sva ves čas Mitropa pokala navijali za našo žensko ekipo, ki je na koncu zasedla 6. mesto v postavi Laura Unuk, Lara Janželj, Zala Urh, Nuša Hercog in Larisa Kuhar. Prišli sva jih spodbujati tudi v živo, ker iz osebnih izkušenj veva, kako pomembna je podpora domačega terena na tovrstnih prvenstvih in tudi sicer na mednarodnih tekmovanjih. Pomembno in pohvalno je, da je med dekleti takoj mogoče začutiti dobro ekipno vzdušje, povezanost in željo po dosegi dobrih rezultatov. Vsekakor me za podmladek slovenskega ženskega šaha ne skrbi, bomo pa morale šahistke ohraniti aktivno vlogo v (ne)tekmovalnem šahu in se zavzemati za še boljše pogoje. Darja Kapš - šahovska ambasadorka